UAK - Ulusal Astronomi Kongreleri


UAK 2018

UAK 2016 UAK 2015

UAK

2018 » Program

Düzenleme: 2018-08-20 04:55

1. Gün 2. Gün 3. Gün 4. Gün 5. Gün
Oturum 11 Oturum 21 Oturum 31 Oturum 41 Oturum 51
Oturum 12 Oturum 22 Oturum 32 Oturum 42 Oturum 52
Oturum 13 Oturum 23 Oturum 33 Oturum 43 Oturum 53
Oturum 14 Oturum 24 Oturum 44 Oturum 54
Oturum 15 Oturum 25 Oturum 45 Oturum 55
Buradaki bilgiler bildiri başvurularından otomatik hazırlanmaktadır.
Kendi başvurunuzdaki hatalar için lütfen önce Yerel Düzenleme Kuruluna başvurun.
Yazım hataları hemen, Yazar/Başlık değişiklikleri ise Bilim Kurulu onayıyla değiştirilmektedir.
Kayıtlar 08:00'de Başlayıp Kongre Boyunca Tüm Gün Sürecektir
1. Gün - Pazartesi - 3 Eylül 2018
Oturum
11
Kongre Açılışı
Prof. İbrahim Küçük
10:00 Açış Konuşmaları
10:30 Ara
1. Gün - Pazartesi - 3 Eylül 2018
Oturum
12
Yakın Uzay
Oturum Başkanı - 12
(4 bildiri - Oturum Süresi: 01:30)
11:00 Ülkemizde Uydu ve Uzay Teknolojileri Alanında Faaliyetler ve Türkiye Uzay Ajansı Kurulum Çalışmaları
Hasan Pehlivan(40 dk)
11:40 Türkiye-Rusya işbirliği ile yapılacak uydu gözlemleri ve gelecek çalışmalar
Tolga Güver(40 dk)
12:20 Göktaşlarının Analizleri ve Doğru Bilinen Yanlışlar
Ozan Ünsalan(5 dk)
12:25 Asteroit Madenciliği ve Ülkemizde Bugüne Kadar Yapılanlar
Ozan Ünsalan(5 dk)
12:30 Öğle Arası
1. Gün - Pazartesi - 3 Eylül 2018
Oturum
13
Güneş Aktivitesi
Oturum Başkanı - 13
(7 bildiri - Oturum Süresi: 01:05)
14:00 Koronal Kütle Atımlarından Oluşan Şok Dalgalarının İncelenmesi
Hüseyin Çavuş(20 dk)
14:20 Güneş Parlamalarında Yarı- Periyodik Salınımların X-Işınlarında Araştırılması
Hasret Atasoy(20 dk)
14:40 24. Güneş Leke Aktivite Çevriminin Genel Özellikleri
Adnan Ökten(5 dk)
14:45 Koronal Kütle Atımları ile Güneş Aktivitesi ve Auroral Aktivitenin İncelenmesi
Havva Aksaç(5 dk)
14:50 Güneş Spektrumundaki FeI 5434.5 A, FeI 6301.5 A ve CI 5380.3 A Dalgaboylu Fraunhofer Çizgilerinin Merkez Kenar Değişimlerinin İncelenmesi
Adnan Ökten(5 dk)
14:55 Güneş Lekelerinin Manyetik Sınıflandırması ve Zürih Sınıflandırması Arasındaki İlişkinin Araştırılması
Ahmet Burak Karslıoğlu(5 dk)
15:00 İklim Üzerinde Güneş Lekelerinin Rolü
Nuri Emrahoğlu(5 dk)
15:05 Ara
1. Gün - Pazartesi - 3 Eylül 2018
Oturum
14
Değişen Yıldızlar: Işık Ölçüm
Oturum Başkanı - 14
(8 bildiri - Oturum Süresi: 01:25)
15:30 Derin Örtülmeli Gaia14aae Kataklismik Değişen Yıldızı
Hasan H. Esenoğlu(20 dk)
15:50 KIC6670812 Örten Değişen Sisteminin Mutlak Parametrelerinin Elde Edilmesi ve Yüzey Parlaklık Dağılımının Modellenmesi
Engin Bahar(20 dk)
16:10 Seçilen Bazı Örten Wolf-Rayet Sistemlerinin Uzun Dönemli Işık Değişimi
İbrahim Aköz(20 dk)
16:30 KIC 3347485 Çoklu Sisteminin Fotometrik Analizi
Derviş Ersin Tokbay(5 dk)
16:35 Aktif Yıldızların Uzun Süreli Işıkölçümü
Fatma Uyanık(5 dk)
16:40 Bazı Değen Çift Yıldızların Modelenmesi
Mümin Güneş(5 dk)
16:45 WZ Sge Türü Kataklismik Değişen Yıldızlar
Elif Köksal(5 dk)
16:50 Uzun Dönemli AD Her Sisteminin Işık Eğrisi Analizi
Onur Yörükoğlu(5 dk)
1. Gün - Pazartesi - 3 Eylül 2018
Oturum
15
Gözlemevi Teleskopları Açılışı
Prof. İbrahim Küçük
17:00 Açış Konuşmaları ve Kokteyl
2. Gün - Salı - 4 Eylül 2018
Oturum
21
Değişen Yıldızlar: Tayf ve Işık Ölçüm
Oturum Başkanı - 21
(7 bildiri - Oturum Süresi: 01:55)
09:00 Türkiye'de Uydu Teknolojilerinin Bugünü ve Geleceği
Lokman Kuzu(40 dk)
09:40 Bazı Klasik Algollerde Kütle Aktarımı ve C/N oranı ilişkisi
Ahmet Dervişoğlu(20 dk)
10:00 UV Ceti Türü Yıldızlarda Flare Enerjisinin ve Mekanizmasının Tayf Türüne Göre Değişimi Başlıklı TÜBİTAK 1001 Projesi’nin Sonuçları
Ezgi Yoldaş(20 dk)
10:20 RU Cnc Çift Sisteminin Hassas Fiziksel Öğeleri ve Evrimi
Kutay Arınç Çokluk(20 dk)
10:40 HD 10308 Tayfsal Çiftinin Farklı Gözlemevi ve Farklı Tarihlerdeki Tayflarının Karşılaştırmalı Analizi
Hasan Ak(5 dk)
10:45 TÜBİTAK TUG RTT150 ve T100 Gaia Gözlemlerindeki Bazı Kataklismik Değişen Adaylarının Işık Eğrileri
Hasan H. Esenoğlu(5 dk)
10:50 Seçilen Uzun Dönemli Çift Sistemlerin Tayf Gözlemleri ve Yörünge Çözümleri
Evrim Kıran(5 dk)
10:55 Ara
2. Gün - Salı - 4 Eylül 2018
Oturum
22
Zonklayan Yıldızlar
Oturum Başkanı - 22
(5 bildiri - Oturum Süresi: 01:10)
11:30 Açık Küme Sefeidlerinden Dönem-Işıtma Bağıntısının Belirlenmesi
Esin Sipahi(20 dk)
11:50 TESS (TASC) hedef listesinden seçilen yıldızlarının asterosismik incelenmesi
Sibel Örtel(20 dk)
12:10 Kepler Sismik İkizlerinin Differansiyel Sismik Analiz Metodu ile Detaylı Modellemesi
Nesibe Özel(20 dk)
12:30 Gama Dor Bileşenli Örten Çift Sistemlerin Fiziksel Özellikleri
Ömür Çakırlı(5 dk)
12:35 Zonklayan Bileşenli Çift Yıldızların Evrimi
Barış Hoyman(5 dk)
12:40 Öğle Arası
2. Gün - Salı - 4 Eylül 2018
Oturum
23
Yıldızlar
Oturum Başkanı - 23
(8 bildiri - Oturum Süresi: 01:25)
14:00 Doppler Hüzmelenmesi Gösteren Çift Sistemlerde Fotometriden Dikine Hız Eldesi
H. Gökhan Gökay(20 dk)
14:20 ROTSEIId Değişen Yıldız Kataloğu
Onur Şatır(20 dk)
14:40 Kepler Verileriyle Bazı Yıldızların Yüzey Parlaklık Dağılımı Haritalaması
İbrahim Özavcı(20 dk)
15:00 Jirokronoloji: Anakol Öncesi Yıldızlar?
Akcan Dayıbaş(5 dk)
15:05 KIC 11560447’de Soğuk Leke Göç Hareketi ve Flare Aktivitesi
Şeyda Enez(5 dk)
15:10 Gizemli Yıldız KIC 8669092'nin Kromosferik Aktivitesi
Nurhan Özlem Kaya(5 dk)
15:15 HAT-P-19 Yıldızının Tayfsal Analizi
Selçuk Yalçınkaya(5 dk)
15:20 Hızlı Video Görüntüleme Tekniği İle Yıldız Fotometrisi
Gökalp Ülkü(5 dk)
15:25 Kısa Ara
2. Gün - Salı - 4 Eylül 2018
Oturum
24
Bilim Toplum Etkinlikleri
Oturum Başkanı - 24
(1 bildiri - Oturum Süresi: 00:40)
15:35 Bilim-Toplum Etkinlikleri ve Astronomi
Serdar Evren(40 dk)
16:15 Ara
2. Gün - Salı - 4 Eylül 2018
Oturum
25
Sıkı Nesneler-I
Oturum Başkanı - 25
(8 bildiri - Oturum Süresi: 01:55)
16:45 Kütle Aktarımı Yapan İki İlginç X-ışını Atarcası: GX 1+4 ve SXP 1062
Sıtkı Çağdaş İnam(20 dk)
17:05 Toz Saçılma Halesi Kullanarak 4U 1630-47 Kaynağının Uzaklık Ölçümü
Emrah Kalemci(20 dk)
17:25 Kütle Aktaran Nötron Yıldızlarının Yavaşlama Fazlarında Pervane ve Kütle Aktarım Torkları: PSR J1023+0038 Gözlemleriyle Test
Ünal Ertan(20 dk)
17:45 Disk Parçalanmasının Fiziği: Viskoz-Eğrilik Kararsızlığı
Suzan Doğan(20 dk)
18:05 İki Yakın Sarmal Galakside X-ışın Kaynak Popülasyonun Araştırılması
Sinan Allak(20 dk)
18:25 Farklı Kara Delik Tiplerinin Çekimsel Mercekleme Etkileri
Rahime Matur(5 dk)
18:30 f(T) Teorisinde Küresel Simetrik Karadelik Çözümleri
Ali Nur Nurbaki(5 dk)
18:35 Çift Kara Delik Sistemlerinde Gravitasyonel Dalga Formları
İsmail Özbakır(5 dk)
3. Gün - Çarşamba - 5 Eylül 2018
Oturum
31
Sıkı Nesneler-II
Oturum Başkanı - 31
(5 bildiri - Oturum Süresi: 01:10)
09:00 Galaksi M51’de Bulunan APX X-4’ün Çoklu Dalgaboyu Analizleri
Aysun Akyüz(20 dk)
09:20 Düşük Kütleli X-ışını Çiftlerinden Aşırı Parlak X-ışını Kaynaklarına: Nötron Yıldızlarından Gözlenen Yarı Periyodik Salınımlar
Mehmet Hakan Erkut(20 dk)
09:40 Galaktik Be/X-ışın Çiftleri: X-ışın, Optik/IR Bölge ve Yörünge Özellikleri
Mehtap Özbey Arabacı(20 dk)
10:00 Kes 73 Süpernova Kalıntısının X-ışın Spektrel Özellikleri
Beste Begiçarslan(5 dk)
10:05 NGC 855 Galaksisinde Aşırı Parlak X-ışın Kaynagı X-1’in Optik Gözlemleri
Melike Özdoğan(5 dk)
10:10 Ara
3. Gün - Çarşamba - 5 Eylül 2018
Oturum
32
Astronomi Eğitimi ve Astrofotoğraf
Oturum Başkanı - 32
(5 bildiri - Oturum Süresi: 00:55)
10:40 Fermi Açmazı ve "Söylencelerin Matematiksel Yayılma Kuramı": Yeni bir Çözüm Önerisi?
Mehmet Emin Özel(20 dk)
11:00 DSLR Kamera ve Lens Astrofotoğrafçılığı
Mustafa Aydın(20 dk)
11:20 Halpha Günes cekimi nasil olusuyor?
Mehmet Ergün(5 dk)
11:25 Güneş Sistemi ve Derin Uzay Astrofotoğrafçılığı
Murat Sana(5 dk)
11:30 İlkokulda STEM Eğitimi Yoluyla Astronomi ve Uzay Bilimleri Kariyer Farkındalığı Gezisi: Kayseri İli Örneği
Çelebi Kalkan(5 dk)
11:35 Fotoğraf Çekimi
3. Gün - Çarşamba - 5 Eylül 2018
Oturum
33
Oturum Konusu-33
Oturum Başkanı - 33
13:00 Kongre Gezisi
4. Gün - Perşembe - 6 Eylül 2018
Oturum
41
Ötegezegenler
Oturum Başkanı - 41
(8 bildiri - Oturum Süresi: 01:45)
09:00 Türk Astronomları tarafından keşfedilen ilk ötegezegen
Mesut Yılmaz(40 dk)
09:40 Gezegenli Yıldızların Asterosismik İncelenmesi
Cenk Kayhan(20 dk)
10:00 HD199719 Yıldızının Çizgi Ortayı Analizi Yardımıyla Ötegezegen Araştırması
Didem Dilan İzci(20 dk)
10:20 Kısa Dönemli Örten Çift Yıldız Sistemlerinde Zamanlama Yöntemi ile 3. Cisim Araştırılması
Hüseyin Er(5 dk)
10:25 Ötegezegen barındıran HAT-P-20 yıldızının tayfsal analizi: Ön Sonuçlar
Burak Keten(5 dk)
10:30 WASP-103b Ötegezegeninin Geçiş Zamanı Değişimi
Seher Lal(5 dk)
10:35 Alfa CrB Çift Yıldızının Yaşanabilir Bölgesi
Hande Pazan(5 dk)
10:40 TrES-5b'nin Geçiş Süresi Değişimi
Muhammed Ali Üzümcü(5 dk)
10:45 Ara
4. Gün - Perşembe - 6 Eylül 2018
Oturum
42
Radyo Astronomi
Oturum Başkanı - 42
(5 bildiri - Oturum Süresi: 01:10)
11:20 Soğuk Gaz ve Toz: Erken Tür Galaksilerde Spiral Şeklinde Yapılar
Mustafa Kürşad Yıldız(20 dk)
11:40 2.8 GHz'de Güneş Radyo Akısı Gözlemleri İçin Radyo Teleskop Tasarımı
Görkem Koray Öz(20 dk)
12:00 Türkiye'de Jeodezik VLBI Çalışmaları
Emine Tanır Kayıkçı(20 dk)
12:20 Tek Çanak Radyo Teleskop Kalibrasyon Teknikleri
Recep Balbay(5 dk)
12:25 Galaksilerdeki Moleküler Gazın Fiziksel Özelliklerinin Milimetre ve Milimetre Altı Gözlemlerle İncelenmesi
Kerem Osman Çubuk(5 dk)
12:30 Öğle Arası
4. Gün - Perşembe - 6 Eylül 2018
Oturum
43
Samanyolu ve Yerel Galaksiler
Oturum Başkanı - 43
(7 bildiri - Oturum Süresi: 01:20)
14:00 Genel Göreliliğe Alternatif Gravitasyonel Kuramlar
Yavuz Kaan Başkaya(20 dk)
14:20 Yıldızlar Arası Ortamda Bulunan Toz Parçacıklarının Farklı Astrokimyasal Süreçler Üzerindeki Etkileri
Özgün Arslan(20 dk)
14:40 Seçilmiş Galaksilerde Galaksi Kütlesi ve Merkezi Karadelik Kütlesi Arasındaki İlişki
Alper Ateş(20 dk)
15:00 Yeni Bir Yıldız Kümesi: Gaia 2
Yahya Nasolo(5 dk)
15:05 Seçilen Bazı Açık Yıldız Kümelerinin SDSS Taraması İle Fotometrik Analizleri
Seda Acar(5 dk)
15:10 M83 Gökadasının Yıldız Oluşum Bölgelerinin Kataloglanması
Özgür Can Özüdoğru(5 dk)
15:15 Yerel Kızılötesi Galaksilerin Parlaklık Fonksiyonu
Ece Kilerci Eser(5 dk)
15:20 Kısa Ara
4. Gün - Perşembe - 6 Eylül 2018
Oturum
44
Aktif Galaksiler ve Galaksi Kümeleri
Oturum Başkanı - 44
(6 bildiri - Oturum Süresi: 01:30)
15:30 Dönüşen Kuazarların X-Işın Özellikleri
Nurten Filiz Ak(20 dk)
15:50 Cross-calibration of SMBH masses using X-SHOOTER spectroscopy
Turgay Çağlar(20 dk)
16:10 Kümelerde Süpernova kimyasal sentezleri ve Kozmik metal zenginleşmesi
Murat Hüdaverdi(20 dk)
16:30 Galaksi Kümelerindeki Merkezi Parlak Galaksilerin Etkinlik Türlerine Göre Sınıflandırılması
Süleyman Fişek(20 dk)
16:50 Re-ionization dönemi galaksilerin kozmolojik simülasyonları
H. Aziz Kayıhan(5 dk)
16:55 Multi-wavelength analyses of merging binary galaxy clusters
Turgay Çağlar(5 dk)
17:00 Ara
4. Gün - Perşembe - 6 Eylül 2018
Oturum
45
Yıldız Tayfı
Oturum Başkanı - 45
(9 bildiri - Oturum Süresi: 00:45)
17:30 TUG'da Gözlenen Am Yıldızları
Aslı Elmaslı Akçar(5 dk)
17:35 Oldukça Yüksek Dış Merkezli Çift Sistem: HD 10259
Mesut Yılmaz(5 dk)
17:40 Metalce Fakir Halo Yıldızlarının alfa-element Bolluk Analizleri: ATLAS9 vs TLUSTY
Gizay Yolalan(5 dk)
17:45 Güney Yarımküre’den V4396 Sgr ve BK Ind Ayrık Çift Yıldızlarının Tayfsal Gözlemleri
Burcu Apak(5 dk)
17:50 Tayfsal Çözümleme Yöntemi İle Delta Lib Yıldızının Bolluk Analizi
Melek Dülger(5 dk)
17:55 AL CoL Yıldızının Atmosfer Analizi
Nilüfer Felek(5 dk)
18:00 Nötron Yıldızı <RX J1856>Mayıs2001-Mayıs2018 Araştırmaları
Neşever Gür(5 dk)
18:05 RV Tauri türü Post-AGB Yıldızların Alfa-element Bolluk Analizleri: ATLAS9 vs TLUSTY
Gizay Yolalan(5 dk)
18:10 HD 90763 ve HD 92728 Yıldızlarının Atmosfer Analizi
Kübra Özge Ünal(5 dk)
5. Gün - Cuma - 7 Eylül 2018
Oturum
51
Teleskop ve Ekipmanları-I
Oturum Başkanı - 51
(6 bildiri - Oturum Süresi: 01:35)
09:00 DAG: Son Gelişmeler - 2018
Cahit Yeşilyaprak(40 dk)
09:40 DAG Odak Düzlemi Aygıtları: Birinci Nesil Öngörüleri
Tenay Saguner Rambaldi(20 dk)
10:00 DAG 4m Teleskobunda Sistem Mühendisliği Süreçleri
Deniz Çoker(20 dk)
10:20 DAG-SLODAR (SLOpe Detection And Ranging) Teleskobu
Onur Şatır(5 dk)
10:25 DAG-TGI: Türbülans Jeneratörü Kalibrasyonu
Cihan Tuğrul Tezcan(5 dk)
10:30 DAG Yerleşkesi ve Çevresinin Atmosferik Özellikleri
Funda Yüzlükoğlu(5 dk)
10:35 Ara
5. Gün - Cuma - 7 Eylül 2018
Oturum
52
Teleskop ve Ekipmanları-II
Oturum Başkanı - 52
(3 bildiri - Oturum Süresi: 01:00)
11:00 OPAM tarafından Üretilen Derotator Sistemi ve TROIA (TuRkish adaptive Optics system for Infrared Astronomy) Adaptif Optik Sistemi
Onur Keskin(20 dk)
11:20 Doğu Anadolu Gözlemevi Yerleşkesinde Farklı Ekipmanlar Yardımıyla Atmosferik Görüş Ölçümleri
Yavuz Güney(20 dk)
11:40 GAIA DR2 Verileri ile DAG Aktif Optik Gök Kapsamı
Cihan Tuğrul Tezcan(20 dk)
12:00 Öğle Arası
5. Gün - Cuma - 7 Eylül 2018
Oturum
53
Kırmızıöte Astronomisi
Oturum Başkanı - 53
(6 bildiri - Oturum Süresi: 01:15)
14:00 Süpernova Kalıntısı CTB 109 ile Etkileşimdeki Genç Yıldızsal Nesneler
Baha Dinçel(20 dk)
14:20 Gökada Merkezi Doğrultusunda Yıldızlararası Karbonlu Tozların Dağılımı
Burcu Günay(20 dk)
14:40 SRd Türü Yarı Düzenli Değişenlerin Post-AGB Karakteristiklerinin Tespiti: Çok Ulaklı Kırmızıöte Gözlemleri
Ömrüm Hilal(20 dk)
15:00 SPIRE Haritalarında Bilinmeyen Galaksileri Bulma
Şüheda Açıkgöz(5 dk)
15:05 Çok Halkalı Aromatik Hidrokarbonların Tayfsal Özellikleri
Tayfun Karabacak(5 dk)
15:10 Polarların Optik/Yakın-Kızılöte Gözlemleri
Dicle Zengin Çamurdan(5 dk)
15:15 Kısa Ara
5. Gün - Cuma - 7 Eylül 2018
Oturum
54
Gözlemevleri
Oturum Başkanı - 54
(10 bildiri - Oturum Süresi: 01:50)
15:25 Dünyada Astronomik Yer Seçimi Çalışması
Nazım Aksaker(20 dk)
15:45 GÖKSİS: Gökyüzü Kalitesi Ölçüm Sistemi
Sinan Kaan Yerli(20 dk)
16:05 Robotik Teleskop Ağları
Murat Koçak(20 dk)
16:25 İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Odak Düzlemi Aygıtı Test ve Karakterizasyon Laboratuvarı
Sinan Aliş(20 dk)
16:45 İstanbul Üniversitesi Teleskoplarının Otomasyonu
Sinan Aliş(5 dk)
16:50 TUG Teleskoplarının ve Gözlem Projelerinin Etkinliklerine İlişkin Değerlendirmeler
M. Türker Özkan(5 dk)
16:55 Katalog Verisi Kullanılarak Çoklu Işıkölçüm
Mohammad Shameoni Niaei(5 dk)
17:00 Başucu Noktası ve Kutup Yıldızı Gözlemleriyle Atmosferik Görüş Ölçümü
Erdem Aytekin(5 dk)
17:05 Uzaktan Algılama Verileri Kullanılarak Dünya Genelinde PWV Analizi
Zühal Kurt(5 dk)
17:10 Uzaktan Algılama Verileri Kullanılarak Dünya Genelinde Işık Kirliliği Analizi
Ravide Kezban Seyhan(5 dk)
17:15 Ara
5. Gün - Cuma - 7 Eylül 2018
Oturum
55
Kongre Kapanış
Prof. Tansel Ak
17:45 Değerlendirme ve Kapanış Konuşmaları (30 dk)
18:15 TAD Oturumu (90 dk)